Czy pracodawca może wyrywkowo sprawdzać trzeźwość pracowników?

W niedługim czasie wejdzie przepis mówiący o możliwości prewencyjnego sprawdzania trzeźwości pracowników. Testy będą mogły obejmować nie tylko wskaźnik obecności alkoholu, ale również substancji odurzających innego rodzaju. Przepisy te będą określały również procedury umożliwiające niedopuszczenie pracownika pod wpływem jakichkolwiek środków powodujących nietrzeźwość do pracy.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zdaje sobie sprawę, jak ważna jest możliwość sprawdzania swoich pracowników. Możliwość prewencyjnego sprawdzania trzeźwości to wyjście naprzeciw pracodawcom, którzy będą mogli zachować na swoich stanowiskach pracy odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Możliwość wykrycia alkoholu we krwi pracownika pozwoli bowiem przeciwdziałać sytuacjom potencjalnie niebezpiecznym. Wyrywkowe badania tego rodzaju są istotne w każdej firmie, jednakże w transportowej wydają się najbardziej istotne.

Praca nad przepisami trwa

Ministerstwo wciąż pracuje nad nowymi przepisami. Wiceminister Rozwoju, Iwona Michałek przekazała informację, w której zapewniła o zaangażowaniu pracowników i intensywności działań podejmowanych we wskazanym temacie. Informacje te podała w odpowiedzi na zapytanie wystosowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Prace więc wciąż trwają i należy się uzbroić w cierpliwość.

Ministerstwo zgodnie twierdzi, że podejmowanie się pracy w stanie nietrzeźwości jest bardziej niż niestosowne, a ponadto może powodować zagrożenie dla reszty pracowników oraz dla osoby nietrzeźwej. Alkohol lub też inny środek odurzający zakłóca myślenie i funkcjonowanie ciała. Nietrzeźwy traci kontrolę nad podstawowymi funkcjami, może mieć problemy z równowagą i kontrolą czynności fizjologicznych.

Dwie istotne kwestie

Podczas powstawania przepisu okazało się, że warto się tą sprawą zająć w dwóch kategoriach. Na pierwszy ogień miałby iść przepis o możliwości prewencyjnej kontroli pracowników. W celu przeprowadzenia takich badań pracodawca musiałby spełnić określone warunki. Oprócz tego przepis musiałby obejmować regulację dotyczącą określenia podstaw do niedopuszczenia pracownika do wykonywania zwykle powierzanej mu pracy.

Niedopuszczenie do pracy

Dostępne są dziś części roboczego projektu przepisu o wyrywkowym i prewencyjnym sprawdzaniu trzeźwości. Na jego podstawie pracownik może być niedopuszczony do pracy:

  • ze względu na uzasadnione podejrzenia pracodawcy – oznacza to, że niedopuszczenie do pracy będzie możliwe, jeśli pracownik zdradzi oczywiste oznaki nietrzeźwości lub test kontrolny wykaże obecność środków odurzających w jego krwi.
  • po wykonaniu kontroli prewencyjnej na obecność alkoholu lub substancji odurzających innego rodzaju.

Od dawna już wdrożenie RODO zmieniło podejście pracodawców do wielu działań. Przy tworzeniu przepisu o kontroli nietrzeźwości bierze udział również Urząd Ochrony Danych osobowych, dzięki czemu pracodawca będzie miał szansę na większą kontrolę przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej poufności przeprowadzanych procedur.

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu