Atak phishingowy – podszywanie się pod GIODO.

Urząd Ochrony Danych Osobowych ostrzega przed atakiem phishingowym. W przypadku otrzymania wiadomości od GIODO (czyli urzędu zastąpionego przez Prezesa UODO) prosimy o nie klikanie w odnośniki znajdujące się w e-mailu. Mogą one prowadzić do strony internetowej wyłudzającej Państwa dane.

Urząd w komunikacie przypomina, że nigdy nie wykorzystuje adresów e-mail do informowania o naruszeniu ochrony danych. Nie wymaga również przechodzenia do innych stron w celu złożenia wyjaśnień.

We wiadomości od „GIODO” widać cechy podejrzanej wiadomości, które powinny zwiększyć naszą czujność. Jest to m. in. niestandardowy adres czy nadawca będący Biurem GIODO, które nie istnieje od 25 maja 2018 r. Aktualnie, na mocy ustawy o ochronie danych osobowych, właściwym organem jest Prezes UODO.

W tym miejscu prosimy pamiętać o należytych zabezpieczeniach np. aktualnym programie antywirusowym oraz cyklicznych szkoleniach dla pracowników. Często ludzie są najsłabszym ogniwem powodującym utratę danych lub przekazanie ich osobom nieuprawnionym. Dlatego należy uświadamiać swoich współpracowników, aby zwracali szczególną uwagę na e-maile, w których znajdują się prośby o klikanie w linki. Również dobrym zwyczajem jest weryfikowanie adresów nadawców, czy nie wyglądają podejrzanie. Jednak nie zawsze prawidłowy adres nadawcy oznacza, że e-mail jest wysłany właśnie przez niego. Znany wszystkim serwis niebezpiecznik.pl pisał już o przypadkach np. przejęcia konta pracownika – wówczas adres nadawcy niestety nie będzie wzbudzał naszych obaw. Dlatego ważne jest koncentracja pracownika podczas wykonywanych zadaniach, uważne czytanie wiadomości czy bycie na bieżąco z aktualnościami dotyczącymi ataków phishingowych.

Phishing UODO.

Zachowajmy zatem czujność, nawet najlepsze programy antywirusowe czy regularne audyty rodo, nie zastąpią zdrowego rozsądku i ostrożności.

 

Źródło: UODO.gov.pl

Latest posts by Przemysław Siarka (see all)
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu