Walentynki a ochrona danych

Z okazji dnia zakochanych Urząd Ochrony Danych Osobowych wystosował ostrzeżenie do użytkowników portali randkowych. Każdy z nich powinien zastanowić się jakie dane na swój temat i komu udostępnia. Komunikat może dotyczyć każdego internauty, ponieważ dbając o prywatność w świecie realnym, tak w wirtualnym często bezmyślnie udostępniamy za dużo informacji. Może to prowadzić do nieuprawnionego użycia naszych danych osobowych. Dlatego przed publikacją swoich danych należy sprawdzić kto jest Administratorem serwisu i w jakim celu je przetwarza. Warto także zajrzeć do polityki prywatności czy regulaminu serwisu. Urząd radzi, aby zachować czujność gdy dokumenty z informacjami prezentują postanowienia zbyt ogólne, niejasno czy nieprecyzyjnie brzmiące, sformułowane niepoprawnie gramatycznie, czy językowo. Taki przekaz może oznaczać, że są to podmioty niepodlegające polskiemu czy europejskiemu prawu.

Instalując aplikację randkową na telefon sprawdźmy jej uprawnienia, aby nie dawać jej zgody na nieograniczony dostęp do naszego prywatnego życia. Znany portal społecznościowy 13 lutego miał udostępnić swój portal randkowy dla mieszkańców UE, jednak Irlandzki Urząd Ochrony Danych Osobowych (Irish Data Protection Commission) wyraził swoje obawy wobec braku szczegółowych danych (m. in. Urzędu zarzucił brak oceny skutków dla ochrony danych – DPIA). Facebook, bo o nim mowa, ostatecznie przełożył inaugurację swojego serwisu randkowego.

Pamiętajmy, że 14 lutego to nie tylko walentynki. Tego dnia w Polsce obchodzimy również Dzień Chorych na Padaczkę, bowiem św. Walenty jest patronem nie tylko zakochanych, ale także osób cierpiących na padaczkę. W Polsce choruje na nią ok. 400 tys. osób.

EDPS

Źródła:
https://uodo.gov.pl/pl/138/1386
https://www.dataprotection.ie/en/news-media/press-releases/dpc-statement-facebook-dating-feature
https://pulsmedycyny.pl/epilepsja-choroba-swietego-walentego-876359
https://technologia.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/6440820,facebook-serwis-randkowy-niedostepny-ue.html
https://twitter.com/EU_EDPS/status/1228266890864152576

Latest posts by Przemysław Siarka (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed