Dzień Bezpiecznego Internetu – 11 lutego

Na stronie internetowej Urzędu Ochrony Danych Osobowych, z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, możemy zapoznać się ze wskazówkami pomagającymi zapewnić bezpieczeństwo w Internecie najmłodszym użytkownikom.

Tomasz Soczyński, Dyrektor Departamentu Informatyki w UODO, zwraca uwagę, aby nie zakazywać dziecku korzystania z internetu, a dodatkowo uczyć je klasyfikowania stron z dobrą i niepożądaną treścią. Nauczy to dziecko odróżniać bezpieczne strony od tych niebezpiecznych i uchroni na przyszłość. Dyrektor zwraca również uwagę, że każdy nasz krok w Internecie jest rejestrowany. Do śladów korzystania z Internetu mają dostęp dostawcy Internetu, agencje rządowe, organy ścigania czy osoby z bliskiego otoczenia. Czasami warto, aby rodzice również nadzorowali sposób korzystania z Internetu przez swoje pociechy, korzystając np. z filtrów dostępu.

Rozmowa z najmłodszymi o ciemnej stronie Internetu również może pomóc. Rodzice oraz szkoła powinni zwracać uwagę m. in. na cyberbullyuing, czyli cyberprzemoc ze strony rówieśników, i uczyć jak sobie z tym radzić. NASK także daje wskazówki w swoim poradniku jak rozmawiać z najmłodszymi, o czym pisaliśmy TUTAJ. Kolejnym niebezpieczeństwem czyhającym nie tylko na młodych surferów po Internecie jest kradzież tożsamości. Może ona prowadzić do wyłudzeń, niechcianego spamu czy innych oszustw, w tym finansowych. Dlatego trzeba szybko reagować na takie przypadki – ostrzega Dyrektor.

UODO przypomina o programie „Twoje dane – Twoja sprawa” prowadzonym dla szkół od 10 lat. A my dodatkowo informujemy, że 11 lutego to również dzień numeru ratunkowego 112. W Polsce jest 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Znajdują się w każdym mieście wojewódzkim, a na Mazowszu w Warszawie i w Radomiu. Stołeczne Centrum jest jedynym w kraju ośrodkiem zorganizowanym poza strukturami MSWiA i prowadzonym przez samorząd.

Źródła:
https://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/dzie-numeru-112-wyr-nienia-dla-operator-w-nagrody-dla-uczni-w
https://uodo.gov.pl/pl/138/1363

 

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Latest posts by Przemysław Siarka (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu