Zmiany w UODO

W Urzędzie Ochrony Danych Osobowych nadszedł czas zmian. Całkiem niedawno Urząd poinformował o swoim nowym logotypie, a już od 2 grudnia ogłosił zmianę w swoich wewnętrznych strukturach. UODO postanowił stworzyć Departament Skarg, którego pracownicy będą rozpatrywać skargi obywateli. Ma to związek z napływem olbrzymiej liczby korespondencji, jaka nastąpiła po 25 maja 2018 r. Mianowicie w 2017 r. przesłanych skarg do Urzędu było poniżej 3 tys., a już w okresie obowiązywania RODO w 2018 r. – prawie 4,5 tys. W tym roku wpłynęło prawie 7 tys. skarg – jak czytamy na stronach Urzędu. Dlatego, by pracownicy mogli być bliżej obywateli i odpowiadać sprawnie na ich pytania, powstał wspomniany Departament Skarg. Ponadto dwa działy w Urzędzie będą zajmowały się przeprowadzaniem kontroli u Administratorów oraz obsługą zgłaszanych przez nich naruszeń.

Dziennik Gazeta Prawna w formie graficznej przedstawił podział Urzędu, możemy z nim się zapoznać na stronach Gazety. Jak wynika z wykresu skargi trafiające do Urzędu trafią do specjalistycznych wydziałów m. in. Wydziału ds. Zdrowia, Zatrudnienia i Szkolnictwa czy Wydziału ds. Sektora Finansowego, Ubezpieczeń i Telekomunikacji. Należy również zaznaczyć, że powstanie odrębny wydział, który zajmie się współpracą z Inspektorami Ochrony Danych. Jak zaznacza specjalista ds. ochrony danych Piotr Liwszic, może to być odpowiedź na postulaty środowiska. W związku z tym, że niestety obecnie często pomija się Inspektora w komunikacji między UODO, a Administratorem. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych podkreśla, że Urząd chce być nowoczesny i przyjazny obywatelom, za co trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

Źródło:
– aktualności Urzędu: https://uodo.gov.pl/pl/138/1274
– DGP: https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1442456,rodo-uodo-ochrona-danych-osobowych-skargi-kontrola-i-naruszenia.html

Nowe logo UODO

Nowe logo Urzędu.

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Latest posts by Przemysław Siarka (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu