Prezes UODO informuje – do SIO nie można wprowadzać danych o tym, który nauczyciel strajkuje

RODO

Wczoraj na portalach społecznościowych oraz informacyjnych (np. tutaj) można było przeczytać o korespondencji mailowej, jaką otrzymali dyrektorzy szkół od ministerstwa. Wiadomość zawierała wytyczną, aby wykazywać nauczycielom strajkującym nieobecność z przyczyn „zwolnienie z obowiązku prowadzenia zajęć na innej podstawie”. Kłopot w tym, że prawo nie przewiduje, aby takie dane zamieszczać w Systemie Informacji Oświatowej (SIO).

Dzisiejszego poranka zwrócił na to uwagę również Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W swoim oświadczeniu informuje, że nie ma podstaw prawnych wprowadzenia do SIO informacji o nauczycielach biorących udział w strajku. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej, wydane na podstawie art. 31 ustawy z 15 stycznia 2011 r. o systemie informacji oświatowej wskazuje, w §27 tego rozporządzenia, jakie dane dotyczące przyczyn nieprowadzenia zajęć można wprowadzić do SIO.

Prowadzenie szkoły nie stanowi łatwego zadania, a zmieniające się prawo i szum informacyjny nie ułatwia życia dyrektorom i nauczycielom. Tym bardziej doceniamy pracę dyrektorów i nauczycieli oraz gratulujemy przeprowadzanych egzaminów gimnazjalnych, a Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych dziękujemy za szybką interwencję informacyjną.

Jednocześnie pamiętajmy, aby poszukiwać w przepisach prawnych informacji o tym, jakie dane osobowe możemy przetwarzać, komu i w jakim zakresie możemy je udostępniać oraz jak długo jesteśmy uprawnieniu przechowywać pobrane dane. Zasada ta dotyczy nie tylko szkół, ale każdej działalności gospodarczej.

Źródło: https://uodo.gov.pl/pl/138/877.

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Latest posts by Przemysław Siarka (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu