Monitoring na osiedlu domków jednorodzinnych.

RODO

W ubiegłym tygodniu miałem możliwość wypowiedzenia się w Dzienniku Gazecie Prawnej “Firma i Prawo”, w wersji przeznaczonej dla prenumeratorów. Artykuł dostępny jest także pod adresem https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1431441,monitoring-rodo-osiedle-naruszenie-prywatnosci-mieszkancow.html (paywall). Mogą w nim Państwo znaleźć informację dotyczące prawidłowej instalacji monitoringu, czyli odpowiedź na pytanie: czy można nagrywać ogródki przydomowe mieszkańców? A jeżeli są nagrywane ogródki, balkony, okna domków jednorodzinnych, to co ich właściciele mogą zrobić?

Dodatkowo w tekście tygodnika rozważam odpowiedzialność stowarzyszenia, które zarządza częścią wspólną. W przypadku osiedla domków jednorodzinnych inaczej kształtują się kwestie zarządu niż ma to miejsce w osiedlach/blokowiskach, gdzie co do zasady, zastosowanie ma ustawa o własności lokali. Zgodnie z tą ustawą wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota wyznacza zarząd wśród członków lub może go powierzyć zewnętrznemu zarządcy (podmiotowi przetwarzającemu). Nie zmienia to faktu, że Administratorem danych osobowych jest wspólnota i to ona odpowiada za naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych – w tym za monitoring. Natomiast inaczej sytuacja wygląda, gdy osiedle domków jednorodzinnych powoła stowarzyszenie rejestrowe do sprawowania zarządu. Oczywiście właściciele nieruchomości nie muszą powoływać odrębnego tworu prawnego, jednak wydaje się to najlepszy sposób zarządzania rzeczą wspólną. A kto wtedy odpowiada za przetwarzany wizerunek przez kamery i w jaki sposób – o tym można przeczytać w artykule.

W artykule przeczytają Państwo również o tym, czy można samodzielnie ściągnąć kamery ze słupów celem ochrony swojej prywatności. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tekstem.

gazeta prawna siarka przemysław rodo

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, dodatek dla prenumeratorów “Firma i Prawo”, nr 185 z 24 września 2019 r.

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Latest posts by Przemysław Siarka (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu