Faktury a RODO

Przepisom o ochronie danych osobowych podlegają nie tylko gromadzone bazy danych, ale także wszelkie dokumenty sprzedażowe zawierające, jakiekolwiek informacje identyfikacyjne w tym przede wszystkim faktury.

RODO definiuje dane osobowe jako wszelkie informacje ułatwiające rozpoznanie osoby. Jeśli więc przedsiębiorca posiada takie dane, do tej pory musiał zarejestrować zbiór u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, po 25 maja natomiast będzie musiał je prawidłowo zabezpieczać.

Od kilku lat podatnicy są zobligowani do wystawiania faktur. Dane, które muszą znaleźć się na dokumencie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów to: imię i nazwisko przedsiębiorcy, jego adres oraz dane do kontaktu. Jeżeli jednak firma lub właściciel działalności gospodarczej przetwarza dane w celu wystawienia faktury, nie ma obowiązku rejestracji zbioru. Natomiast jeśli wystawienie faktury wiąże się ze składaniem i przyjmowanie zamówień oraz wystawianiem potwierdzenia odbioru towarów, należy zgłosić bazę danych do GIODO.

W momencie, gdy firma korzysta z programów do wystawiania dokumentów sprzedażowych system, musi być odpowiednio zabezpieczony i dostosowany do ustawy o ochronie danych.

Powyższa zasada obowiązuje również coraz popularniejsze faktury elektroniczne. Wystawianie tego rodzaju dokumentów reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 14 lipca 2005 roku i również podlega wchodzącym niebawem w życie przepisom RODO.

Aby w pełni móc przygotować przedsiębiorstwo na stosowanie nowych regulacji, administrator musi zadbać także o odpowiednie przeszkolenie pracowników w tym zakresie. Jest to niezbędne działanie wynikające z art.36 ustawy o ochronie danych osobowych, które ma na celu maksymalne zabezpieczenie danych przed ewentualnym wypływem informacji o klientach, pracownikach lub kontrahentach.

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu