Chroń swoje dane i zobacz czego nie zamieszczać w sieci

W dobie XXI wieku, kiedy niemal całe życie prywatne wielu ludzi przeniosło się do Internetu, niestety zapominamy o ochronie swoich danych osobowych. Na podstawie zdjęć można uzyskać wiele informacji, które mogą zostać użyte zazwyczaj w niekorzystny dla nas sposób.

W obecnych czasach obecność w Internecie jest czymś naturalnym. Niestety media społecznościowe dają złudne poczucie anonimowości, co sprawia, że chętnie dzielimy się różnego rodzaju zdjęciami oraz informacjami o sobie. Tak jak dodanie fotografii do Internetu jest czymś bezproblemowym i łatwym, tak usunięcie jej całkowicie z sieci, jest niemal niemożliwe.

Perspektywy, jakie daje w XXI wieku Internet, są nieograniczone. Obecnie możemy wykonywać już wiele rodzajów zawodów on-line, niestety dało to także duże pole do popisu dla oszustów. Od dłuższego czasu GIODO ostrzega przed udostępnianiem skanów dokumentów takich jak dowód osobisty czy paszport np. podczas zawierania umów na odległość.

Nie zalecamy także zamieszczania w sieci zdjęć biletów oraz innych rzeczy zawierających kod kreskowy. Zdolniejsi internauci, którzy posiadając taką informacje, są w stanie dotrzeć do odpowiedniej bazy danych i otrzymać zestaw danych dotyczących kupującego. Takie działanie może również prowadzić do skopiowania biletu lub innego przedmiotu zawierającego kod kreskowy i dalsze rozpowszechnianie, lub odsprzedawanie kopii.

Jeśli jesteś rodzicem zapewne, pragniesz chwalić się dzieckiem poprzez wiele zdjęć w mediach społecznościowych. Pamiętaj jednak o rozwadze, ponieważ może mieć to duże konsekwencje. Kradzież czy wykorzystanie wizerunku dziecka to jedne z drobniejszych problemów. Dziecko również ma prawo do prywatności, a fakt, że samo nie potrafi nim jeszcze zarządzać, jest dodatkowym bodźcem, które powinno budzić rozwagę rodziców.

Pamiętajmy, że raz umieszczone w sieci zdjęcie zostaje tam na zawsze i to działanie może mieć różne konsekwencje. Najważniejsza jest odpowiedzialność oraz zdrowy rozsądek.

Link: https://www.giodo.gov.pl/pl/1520295/10049

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu