Rodzic zdecyduje, czy wyrazi zgodę na przetwarzanie danych osobowych dziecka

XXI wiek to czas kiedy światem rządzi przede wszystkim Internet. Największą grupę jego odbiorców stanowią dzieci i młodzież. Niestety nie są one wciąż do końca świadome ryzyka, jakie niesie za sobą niewłaściwe przetwarzanie danych osobowych. RODO reguluje te zagadnienia i zgodnie z rozporządzeniem samodzielną zgodę na przetwarzanie danych będzie można wyrazić dopiero po ukończeniu 16 roku życia.

Według regulacji każdy administrator danych, którego usługi skierowane są i do dorosłych i do nieletnich, musi uzyskać zgodę dziecka na gromadzenie i przetwarzanie danych. Jak można było przewidzieć zapis ten, budzi niemałe kontrowersje. Ciężko bowiem oczekiwać by niemal dorosły nastolatek korzystał z sieci w ciągłej obecności rodziców.

Główną zmianą dla serwisów internetowych będzie wprowadzenie szczelniejszych i bardziej skomplikowanych mechanizmów weryfikacji wieku użytkownika. RODO nie podaje konkretnych wytycznych, w jaki sposób należy to zrobić i pozostawia to do indywidualnej oceny właścicieli serwisów.

Najbardziej popularną metodą może stać się korespondencja mailowa lub telefoniczna z prawnym opiekunem albo przelew bankowy na symboliczną kwotę, która zazwyczaj po zakończeniu procesu weryfikacji zostaje zwracana na ten sam rachunek bankowy. Porównanie danych opiekuna prawnego podawanych w trakcie wyrażania zgody z danymi z przelewu może być dobry sposobem potwierdzającym autentyczność i dobrowolne wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Oprócz pozyskania świadomej zgody ważne jest również poinformowanie, w jaki sposób i do jakiego celu będą przetwarzane dane. Pobieranie zgody nie będzie konieczne jedynie w momencie, gdy będą świadczone usługi doradcze dla dzieci i młodzieży lub gdy przetwarzanie danych nie będzie jej wymagało.

Jak tłumaczy to na przykładzie Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji założenie konta e-mail nie będzie wymagało zgody prawnego opiekuna, ale jeśli konto te będzie służyć do dostarczania informacji handlowych lub jego adres będzie udostępniany partnerom operatora poczty, zgoda będzie konieczna.

Źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1113981,rodo-dane-osobowe-dzieci-pod-ochrona-az-do-16-lat.html

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu