Prawo uczniów do prywatności

Serwis prawniczy prawo.pl przeprowadził interesujący wywiad z Panią Urszulą Góral, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji. Rozmowa została zainspirowana dziesiątą edycją Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”, którego popularność wzrosła ze względu na szum w okół RODO. O samym programie można przeczytać na stronie Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a także w naszych wcześniejszych aktualnościach.

Z wywiadu możemy dowiedzieć się, że dzieci są bardzo świadomymi członkami social mediów. Często sprzeciwiają się zamieszczaniu zdjęć z wakacji na portalach społecznościowych i to rodzice powinni się od nich uczyć. Wystarczy wspomnieć, że wpadkę z upublicznieniem zdjęcia swojej 14-letniej córki zaliczyła również sławna aktorka Gwyneth Paltrow. To zjawisko posiada już swoją nazwę – sharenting, co oznacza publikowanie zdjęć swoich dzieci bez ich zgody.

Jeżeli jako dyrektor szkoły chcesz dołączyć do programu „Twoje dane – Twoja sprawa” Pani Urszula Góral ma dobrą wiadomość. Do tegorocznej edycji można dołączyć przez cały czas jej trwania, co jest istotnym novum. W przypadku ubiegłorocznych edycji nabór trwał jedynie do końca września.

Na końcu rozmowy możemy przeczytać o zaproszeniu do obchodzenia Dnia Ochrony Danych Osobowych, który ma miejsce 28 stycznia. Drogi czytający, jeżeli wywodzisz się z oświaty, a nawet z innej branży, zastanów się czy chciałbyś zorganizować tematyczne wydarzenie dla swoich pracowników, aby bezpiecznie oraz świadomie przetwarzali na co dzień dane osobowe. Przekazywanie informacji jak i szkolenia w organizacji są najważniejsze – nie zastąpi ich żaden dokument, który po podpisaniu wyląduje w szafie. Zachęcamy więc, wraz z Urzędem, do aktywnego uczestniczenia w Dniach Ochrony Danych Osobowych. Przez miesiąc można się do nich przygotować – a my w tym chętnie pomożemy.
Źródła:
Wywiad na prawo.pl – https://www.prawo.pl/oswiata/prawo-do-prywatnosci-i-program-twoje-dane-twoja-sprawa-rozmowa-z,496655.html
„Twoje dane, Twoja sprawa” – https://uodo.gov.pl/pl/434/1153
Kobieta.pl o sharenting i Gwyneth Paltrow – https://www.kobieta.pl/artykul/gwyneth-paltrow-pokazala-zdjecie-corki-bez-jej-zgody-miala-do-tego-prawo-190331113426

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Latest posts by Przemysław Siarka (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu