Dane wrażliwe przy rekrutacji do przedszkola. Czy trzeba je podać?

Do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wciąż trafiają liczne skargi zbierania zbyt wielu danych osobowych o rodzinie dziecka, które zamierza zostać zapisane do przedszkola. Dotyczą one przede wszystkim zakresu kryteriów rekrutacyjnych.

Władze gmin i miast wciąż rozszerzają listę kryteriów, które regulują to, czy dziecko dostanie się do wybranej placówki. Samorządy do tego stopnia ingerują w życie rodziny, że żądają dokumentów zawierających dane wrażliwe, są to m.in.: zaświadczenie ZUS RMUA (potwierdzające zatrudnienie) oraz roczne rozliczenie PIT. Rodzice nie są do końca pewni, w jakim celu oraz w jaki sposób będą te informacje przetwarzane i czy będą objęte właściwą ochroną. Rzecznik praw dziecka wyraził także zaniepokojenie co do zgodności tego procesu z prawem.

Według opinii GIODO pozyskiwanie przez dyrektorów przedszkoli oraz władze gmin takich informacji jak: zaświadczenie ZUS, rozliczenie PIT, a nawet w niektórych przypadkach zaświadczenia zawierające dane medyczne dziecka oraz rodziców jest zdecydowanie niedopuszczalne, oraz nielegalne. Wszystkie wyżej wymienione informacje noszą znamię danych wrażliwych, które podlegają szczególnej ochronie w zakresie ich gromadzenia i przetwarzania.

Generalny Inspektor Ochrony Danych zawraca również uwagę na to, że ustawa Ministra Edukacji Narodowej o systemie oświaty nie zawiera żadnych wskazań, jak należy potwierdzić spełnianie takich kryteriów jak: samotne wychowanie dziecka, czy niepełnosprawność, od których w dużej mierze zależy to czy dziecko zostanie przyjęte. Dlatego gminy i władze placówek starając się we własnym zakresie uzupełnić ten brak, pobierają dane bez podstawy prawnej. Taka praktyka jest niezgodna z prawem, a zezwolenie na gromadzenie tego typu danych może zostać wydane jedynie w formie ustawy.

GIODO wyraźnie podkreśla, że władze nie mają prawa do normowania kryteriów, które ograniczają zasadę powszechnej dostępności do przedszkoli publicznych, a co za tym idzie, nie mają również prawa do gromadzenia danych wrażliwych w celu weryfikacji spełnienia danego kryterium.

Inspektor, aby ustawowo uregulować przepisy dotyczące przetwarzania danych, w trakcie rekrutacji do przedszkoli, wystąpił w tej sprawie do Ministra Edukacji.

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu