Bezpieczeństwo Twojego smartphona

Telefon komórkowy to w obecnych czasach niemal nieodłączny element każdego człowieka. Dzięki niemu mamy możliwość korzystania z takich usług jak: poczta elektroniczna, media społecznościowe czy dostęp do konta bankowego. Niestety w tym wszystkim często zapomina się o bezpieczeństwie danych osobowych na urządzeniach mobilnych, co stanowi ogromne zagrożenia z uwagi na bardzo dużą ilość przechowywanych informacji w jednym miejscu.

Najlepszym zabezpieczeniem dla smartphone nie tylko w aspekcie fizycznym, ale również programowych będzie z pewnością zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru. Ważne jest, by nie pozostawiać urządzeń poza zasięgiem wzorku. Oprócz klasycznej kradzieży telefon narażony jest również na możliwość zainstalowania aplikacji rozpoznawczych czy pozyskanie dostępu do szczególnych danych takich jak: nr konta bankowego, adres czy hasła.

Chociaż może wydawać się to oczywiste, ważne jest także, aby ustawić blokadę ekranu w telefonie. Obecnie wiele najnowszych modeli wymusza na użytkowniku podczas pierwszego włączenia ustalenia blokady w postaci kodu PIN, hasła, wzoru graficznego, a nawet odcisku palca.

W momencie, gdy niestety zdarzy się, że telefon zostanie skradziony lub zgubiony, należy jak najszybciej:

  • zgłosić kradzież odpowiednim służbom,
  • spróbować namierzyć urządzenie za pomocą geolokalizacji,
  • zablokować karty SIM u operatora,
  • zmienić hasła dostępu do kont bankowych, pocztowych, mediów społecznościowych itp.

Aby uniknąć ataków mających na celu dostęp lub przejęcie danych osobowych znajdujących się w telefonie ważne jest podstawowe zabezpieczenie w postaci:

  • unikania korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, a w ostateczności po połączeniu niekorzystanie z serwisów wymagających logowania,
  • zwracanie uwagi na aplikację instalowaną na urządzeniu, a w szczególności na zakres danych, do jakich chce uzyskać dostęp,
  • instalowanie aplikacji z zaufanego źródła.

Pomocne w ochronie danych będzie również szyfrowanie informacji. Należy jednak pamiętać, że domyślnie ta funkcja nie jest aktywna, wiec należy włączyć ją samodzielnie.

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu