Bezpieczeństwo danych podczas rejestracji kart pre-paid

W związku z wejściem w życie przepisów o działaniach antyterrorystycznych zobowiązujących do rejestracji karty pre-paid oraz licznymi zgłoszeniami naruszeń, GIODO ostrzega przed nieuczciwymi operatorami telekomunikacyjnymi, którzy pobierają od użytkowników kart zbyt wiele danych osobowych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych informuje, że zgodnie z prawem telekomunikacyjnym, abonent, który jest osobą fizyczną, podaje do wiadomości dostawcy usług wyłącznie dane z zakresu: imienia i nazwiska, numeru PESEL lub nazwę, serię i numer dokumentu potwierdzającego jego tożsamość.

Według Art. 60 ust. 2 ustawodawca dał dostawcy usług swobodę jedynie w sposobie, w jaki abonent może podać w.w. informacje. W świetle zbliżającej się ustawy dotyczącej ochrony danych osobowych zabronione jest przez przedsiębiorcę pobierania od abonenta kserokopii lub skanu dokumentu tożsamości. Aktualne przepisy wyraźnie podają zakres danych, jakie mają być dostarczone firmie obsługującej karty pre-paid.

W momencie pobierania ksero lub skanu dowodu przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego dochodzi do pozyskiwania przez niego nadmiernego zakresu danych. Z racji tego ten sposób pozyskiwania potrzebnych informacji nie może być wykorzystywany.

Rejestracji danych można dokonać niemal w każdym kiosku czy sklepie. Pamiętajmy jednak, że takie punkty nie są zobowiązane do zachowania „tajemnicy telekomunikacyjnej” przez co, nie obowiązuje ich żaden przepis chroniący dane osobowe użytkownika. Dlatego zalecane jest, aby numer telefonu rejestrować w dedykowanych salonach operatów komórkowych, na którego usługi się zdecydowaliśmy.

Podsumowując, należy mieć na uwadze ochronę danych osobowych podczas rejestracji karty SIM. Najważniejsze jest, aby nie pozwalać na kopiowanie dokumentu tożsamości oraz dokładnie czytać treści zgód i regulaminów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu