Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Ułatwienia dla kierowców

Ogólne

W ustawie Prawo o ruchu drogowym autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji nastąpiły niemałe zmiany, które z pewnością ucieszą kierowców. Rada Ministrów zatwierdziła modyfikacje dzięki, której posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego nie będzie obowiązkowe podczas kontroli policyjnej. Funkcjonariusz będzie mógł sprawdzić wymienione dokumenty w systemie CEP, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Dotychczas kierowca, u którego w trakcie kontroli, stwierdzono brak wymaganych dokumentów, podlegał karze grzywny do 250 zł lub naganie. Po wprowadzeniu zmian jedynym fizycznie wymaganym dokumentem będzie prawo jazdy. Należy jednak pamiętać, że udając się na przegląd pojazdu wciąż należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny, aby móc uzyskać pieczątkę potwierdzającą przejście badania. Taka informacja jest wymagana w trakcie kontroli odbywającej się za granicą.

Zmiany w praktyce

Oprócz ww. zmiany Ministerstwo Cyfryzacji proponuję szereg rozwiązań związanych z optymalizacją systemu CEPiK. Są to m.in.:

  • nieodpłatne pozyskiwanie danych z systemu CEK, które będzie możliwe dzięki specjalnemu interfejsów do wymiany danych,
  • wprowadzenie optymalizacji, która umożliwi uruchomienie e-usług ułatwiające korzystanie z systemu (m.in.: „sprawdź uprawnienia dla kierowców” czy „udostępnij swoje dane dla pracodawcy”),
  • znormalizowanie danych znajdujących się w Centralnej Ewidencji Kierowców,
  • wprowadzenie norm, które pozwolą na wymianę danych dotyczących ośrodków szkoleniowych z zakresu świadectw kwalifikacji zawodowej.

E-usługa „Mój pojazd”

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało jeszcze jedną, dobrą wiadomość. W ramach wyżej wspomnianej modernizacji programu została uruchomiona bezpłatna e-usługa „Mój pojazd”. Dane, które możemy uzyskać po zalogowaniu się do systemu to m.in.: dane o pojeździe (marka, nr VIN, termin badania technicznego), dane techniczne (moc silnika, liczba miejsc, DMC), dane o zawartej polisie (data zawarcia i wygaśnięcia) oraz wiele innych informacji. Takie rozwiązanie może okazać się idealne, kiedy zamierzamy sprzedać samochód, a nie pamiętamy potrzebnych informacji. Jedynym warunkiem korzystania z usługi jest posiadanie Profilu Zaufanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu