Poradnik dotyczący standardów przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej przez kancelarie prawne

RODO

Zjawisko przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej jest już standardem zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Dotarło nawet do prawników, co przyczyniło się do przygotowania przez Komisję LegalTech ORIP w Warszawie poradnika – „Standard przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej przez radców prawnych”. Znajdują się w nim dobre praktyki dla kancelarii prawnych dotyczące przechowywania informacji.

Rosnący trend przechowywania danych w chmurze obliczeniowej

Nowy sposób przechowywania informacji w chmurze związany jest z zapewnieniem bezpieczeństwa, a także gwarancji zgodności z między innymi ze wdrożonym RODO, czy też z wewnętrznymi regulacjami samorządu zawodowego radców prawnych. Wiele europejskich samorządów prawniczych wydało już stosowne poradniki i różne wytyczne, aby wspomóc swoich członków. Dlatego Komisja LegalTech również poszła w tym samym kierunku i stworzyła przewodnik w celu przekazania metodyki oraz zestawu narzędzi, które pomogą członkom samorządu radcowskiego w samodzielnym identyfikowaniu i ocenianiu procesu przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej oraz co ważne będą mogli oni oceniać ryzyko związane z przechowywaniem danych.

Dla kogo stworzony został poradnik?

Materiał przeznaczony jest dla tych kancelarii, które realizują znaczącą część swoich procesów przy wykorzystaniu hybrydowej lub publicznej chmury obliczeniowej. Dzieje się tak zazwyczaj w średnich oraz dużych kancelariach, ponieważ chmura poprzez swoje zalety takie jak elastyczność, skalowalność, czas reakcji, umożliwia szybkie uruchamianie narzędzi, usług i przestrzeni do pracy. Zwłaszcza w kancelariach, które posiadają biura w różnych lokalizacjach. Korzystanie z danych przechowywanych chmurze jest dla nich znaczącym ułatwieniem. Jednak biorąc pod uwagę skalę przetwarzania danych oraz dużą ilość procesów, podmioty te muszą szczególnie zadbać o dokładne określenie rodzaju przetwarzanych informacji, ich wpływu na warunki świadczenia usług oraz zabezpieczenie tych usług.

Co dokładnie można znaleźć w poradniku?

Publikacja Komisji LegalTech jest stale aktualizowana. Znajdują się w niej narzędzia, które przede wszystkim usprawnią pracę prawników i zapewnią bezpieczeństwo ich klientów oraz interesów. Dodatkowo poradnik określa, czym jest chmura obliczeniowa. Często mylona jest ona z usługami, które wykorzystują infrastrukturę teleinformatyczną – na przykład z hostingiem czy kolokacją. W ramach przygotowanego standardu udostępnione też zostały między innymi przykłady wypełnionych dokumentów dotyczących szacowania ryzyka popularnych usług chmurowych. Powinno to znacznie ułatwić stosowanie zaproponowanych przez komisję wytycznych. Należy tutaj również wspomnieć o dołączonej „checkliście”, w której znajdują się działania wymagane do podjęcia przed uruchomieniem chmury.

Korzystanie z poradnika z pewnością pomoże radcom prawnym w wykazaniu, że mimo używania usługi chmurowej, postępują oni zgodnie ze wszystkimi standardami etycznymi.

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu