Jak zadbać o bezpieczeństwo danych podczas urlopu?

Wakacje to dla większości osób możliwość odcięcia się od trosk dnia codziennego. Dla niektórych jednak taki zupełny relaks może się skończyć naprawdę źle. Nie wszyscy bowiem w trakcie naszego urlopu odpoczywają – niektórzy tylko czekają na moment, w którym nasza czujność zostanie maksymalnie uśpiona, aby zwyczajnie posłużyć się naszymi danymi lub informacjami o nieobecności w domu. Po co? Aby wziąć kredyt lub okraść nasze mieszkanie, chociażby.

Czego nie powinieneś robić z dowodem?

Błędne jest powszechne przekonanie, że pozostawianie dowodu pod zastaw lub umożliwianie jego skserowania jest legalne. wdrożenie RODO powinno raz na zawsze wyjaśnić takie kwestie – niestety nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę z pułapek, które na nich czekają. Warto wiedzieć, że nikt nie ma prawa prosić o zostawienie naszego dowodu osobistego pod zastaw czegokolwiek i bez względu na czas, na który miałoby to nastąpić. Nie wolno tego robić, czy w przypadku wypożyczania auta, czy też kluczy do pokoju hotelowego. To samo tyczy się robienia ksero z naszego dokumentu tożsamości. Przedsiębiorcy musi wystarczyć spisanie danych z naszego dowodu, co więcej musi te dane po odpowiednim czasie usunąć.

Nie warto dać się ponieść chwili

Oczywiście to nie dotyczy to wszystkiego, ale mówi się, że: „strzeżonego Pan Bóg strzeże”. Podczas wakacji nie powinniśmy zatem umieszczać swoich zdjęć w mediach społecznościowych oraz podawać do wiadomości publicznej swojej lokalizacji. Robiąc coś takiego, zapraszamy złodzieja do naszego domu – przecież właśnie ogłosiliśmy, że nasz dom stoi pusty, a my nie zdążymy do niego wrócić, nawet jeśli złodziej załączy swoją obecnością alarm.

W celu zwiększenia kontroli umieszczania informacji o sobie w internecie, warto sprawdzić swój telefon. Często nasze urządzenia mają włączoną automatyczną lokalizację GPS, którą warto wyłączyć – chociaż na okres urlopowy.

Bądź ostrożny w kwestii internetu

Nieważne, gdzie wybieramy się na wakacje – wszędzie będziemy korzystali z internetu, to oczywiste. Istotne jest jednak to, aby w miarę możliwości korzystać jedynie ze swojego połączenia, rezygnując jednocześnie z używania hotelowego Wi-Fi. Tego rodzaju sieci mają w sobie zbyt wiele zagrożeń, aby móc z nich korzystać bez stresu. Nie warto.

Mimo korzystania jedynie z własnego połączenia z internetem należy pamiętać o zainstalowaniu programu antywirusowego, który dodatkowo zmniejszy ryzyko niebezpieczeństw czekających na nas w wirtualnym świecie.

Nie musisz być altruistą

Użyczanie swojego telefonu na pierwszy rzut oka nic nas nie kosztuje. Często możemy usłyszeć od obcych ludzi, że potrzebują zadzwonić, a rozładował się im ich telefon. Nasz odruch może być czysto altruistyczny, ale warto pamiętać o tym, że w naszym telefonie są dane, których nie powinniśmy nikomu udostępniać.

Ostatnią kwestią, o jakiej nie wolno zapominać jest ubezpieczenie w razie ewentualnej kradzieży. Jak to się mówi: „przezorny zawsze ubezpieczony”.

Jeżeli juz odwiedziłeś naszą stronę - zapraszamy do przejrzenia cennika usług!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu